Leczniczy toksykant

Owoce, Suszki

W październiku w Ogrodzie Roślin Leczniczych i Kosmetycznych natknęłam się na owoce bielunia dziędzierzawy. Niezmiernie zadziwiło mnie to odkrycie. Wcześniej nie miałam pojęcia, że liście tej rośliny mają właściwości lecznicze. Działają rozkurczająco, uspakajająco i przeciw potliwości. W medycynie konwencjonalnej bieluń stosowany jest do łagodzenia dolegliwości choroby lokomocyjnej, leczenia epilepsji, stanów zapalnych, grzybicy i wielu innych dolegliwościach. Ekstrakty z liści bielunia wykazują także właściwości przeciwnowotworowe, co zostało potwierdzone naukowo. Ze względu na silnie trujące i narkotyczne działanie preparaty z liści i nasion mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza.

jesien45

jesien46

jesien48

jesien47

5 uwag do wpisu “Leczniczy toksykant

  1. Bardzo są fotogeniczne. 🙂 Też nie wiedziałam, że liście bielunia mogą się do czegoś przydać. Słyszałam tylko o nasionach, które mają właściwości narkotyczne. W moich rejonach rosną tego spore ilości.

    Polubienie

    1. Ja tylko raz, kilka lat temu, natknąłem się w mojej okolicy na bielunia. Rósł na dziko wśród innych krzaków. W późniejszych sezonach już nie pozostał żaden ślad po tej roślinie. Jest to roślina jednoroczna, więc albo nasiona nie wykiełkowały, albo ktoś celowo ją niszczył.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s